Гроздето лекува пърхот и артрит, подобрява зрението

Безспорно гроздето е една от най-полезните за човека храни. Отглеждането му започва още преди около 6000 – 8000 години в Близкия Изток.

Лечението с грозде или гроздов сок, известно като ампелотерапия, се разпространява през XIX век, но още древните ни предци са използвали този прекрасен плод за храна, лекарство, а под формата на вино и като средство за отпускане и забавление.

Любопитно е да отбележим, че захарността при повечето плодове е средно между 5-10%, докато в гроздето тя е около 20%, а в гроздовия сок дори надхвърля 25%. Глюкозата и фруктозата, които се съдържат в този плод, навлизат директно в кръвообращението и усвояването им става много бързо. Витамините С, В и провитамин А са тези, които укрепват нервната система, стените на кръвоносните съдове, костите, ноктите и влияят добре на зрението. В гроздето има много органични киселини като ябълчена, винена, лимонена, фосфорна и други, които стимулират всички етапи от обмяната на веществата, поради което гроздето и гроздовият сок често се препоръчват за подобряване на храносмилането и особено при загуба на апетит. Гроздето е полезно при чернодробни и жлъчни възпаления, както и при запек, а при стомашно-чревни възпаления се препоръчва предимно гроздовият сок.

Консумацията на грозде укрепва сърдечния мускул и подпомага отделянето на излишните течности, защото в плода се съдържа полезният калий. Гроздовият сок се препоръчва при инфаркти, артеросклероза, артрит, подагра, камъни в бъбреците и жлъчката и високо кръвно налягане. Съдържащите се в гроздето магнезий, фосфор, желязо помагат за лечение на рахит и предпазват от анемия.

Гроздовият сок е добре да се пие по три пъти на ден, защото в прясно изцедения сок има много захар и минерални вещества, фосфати и малко белтъчини. Пепсинът, съдържащ се в сока, улеснява усвояването на белтъците, подобрява перисталтиката на червата и подпомага отделителната функция на бъбреците.

Стафидите също имат лечебни свойства. При това са сладка и вкусна храна. Оказва се, че са изключително полезни при депресивни състояния, умора, неспособност за концентрация.

Гроздето не се препоръчва на хора с наднормено тегло и при спазване на диети за отслабване заради високата си захарност.

Имате пърхот, побелявате преждевременно или се опитвате да се борите с косопада? Всичко това може лесно да се реши, ако редовно консумирате грозде, казват специалистите. Те отбелязват, че то е не само отличен протектор за кожата, но и чудесен балсам за косата. Естествените антиоксиданти в гроздето подсилват растежа на косъма, а извлеченото от семената масло се абсорбира лесно и придава блясък и копринена мекота на дългите женски гриви. Втриването на гроздово масло в скалпа помага срещу себорейния дерматит.

Гроздовото олио укрепва фуликулите, решава проблема с цъфтящите краища, изтощената от боядисване и третиране коса. В него се съдържат витамин Е и линолова киселина.

Качественото олио от гроздови семки трябва да има приятен плодов аромат на гроздови джибри, на узрял банан и прясно масло. Гроздето може да се съхранява до 5 дни в хладилник, но не трябва да се мие.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *