От десетилетия се знае, че хората с диабет са в значително увеличен риск от развитие на тежки белодробни заболявания, ако се инфектират с вируси като грип или с бактерии и гъбички. Когато започна пандемията от COVID-19 в началото на 2020 година, това загадъчно явление придоби още по-голяма важност – стана ясно, че хората с диабет са значително по-застрашени от развитие на тежко и дори фатално белодробно заболяване след по-сериозна форма на инфекцията с коронавируса, но никой не разбираше защо. В действителност около 35% от хората с COVID-19, които починаха по време на пандемията, имаха диабет.
Сега изследване, проведено в Научния институт „Вайзман“ в Израел и публикувано в сп. Nature, разкри как при диабетиците високите нива на кръвната захар нарушават функцията на ключови подгрупи клетки в белия дроб, които регулират имунния отговор. То показа и потенциална стратегия за коригиране на тази уязвимост и спасяване на човешки живот.
Екипът на професор Еран Елинав в лабораторията му във „Вайзман“, оглавен от докторите Самуел Нобс, Александра Колоджейчик и Сухаиб Абдийн, подложил множество миши модели на диабет от първи и втори тип на различни вирусни белодробни инфекции. Точно както и хората диабетици, при всички тези модели мишките с диабет развили тежка, фатална белодробна инфекция след излагането на белодробни патогени като грип. Имунният отговор, който при недиабетиците елиминира инфекцията и стимулира оздравяването на тъканите, бил силно нарушен при мишките с диабет, водейки до неконтролируема инфекция, белодробно увреждане и в крайна сметка смърт.
После, за да разгадае причината за този повишен риск, екипът направил оценка на генната експресия при над 150 000 отделни белодробни клетки на инфектирани мишки с и без диабет. Той провел и обширен набор от експерименти, свързани с имунни и обменни механизми, както и задълбочена оценка на генната експресия на имунни клетки при инфектирани мишки с диабет.
При мишките диабетици се откривала дисфункция на определени белодробни дендритни клетки – имунните клетки, които организират насочен имунен отговор срещу инфекцията с патогени. „Високите нива на кръвната захар засягат тежко определени подгрупи дендритни клетки в белия дроб, пречейки им да изпращат молекулярните сигнали, които активират критично важния имунен отговор – казва постдокторантът Нобс, първи автор на изследването. – В резултат на това инфекцията продължава да бушува безконтролно.“
Нещо важно – екипът открил как високите нива на захарта при мишките с диабет разстройват нормалната функция на белодробните дендритни клетки по време на инфекцията. Променената захарна обмяна в тези клетки предизвиквала натрупването на странични продукти от обмяната, които изразено нарушавали нормалната регулация на генната експресия и водели до анормално производство на имунни протеини.