Орехът, известен още като дървото на живота, предназначено да лекува много заболявания на нашето тяло. Всичко е полезно в това дърво: листа, ядки, прегради, корени и дори кора.
В допълнение към терапевтичния ефект върху човешкото тяло, листата на ореха ни помагат да пречистим въздуха и да убием бактериите, а тези, добавени към водата, я дезинфекцират.
Не случайно мухи, комари и молци не толерират дори вкуса на орехово дърво.
Орехови листа
Ореховите листа се събират през юни, преди да достигнат окончателното си развитие, бързо се изсушават на слънце, като се обръща внимание на факта, че те не бива да стават черни.
Листата на царевицата се използват като отличен източник на витамин С, не по-малък от касиса. Максималното количество витамин, което съдържат по време на събирането на листата.
В допълнение, листата са богати на каротин, витамини В1, Р, етерични масла, съдържат хинони, фенолни карбоксилни киселини, кумарини, флавоноиди, елагични, халуси и кофеинови киселини.
Витамин С повишава защитните сили на организма, укрепва съдовите стени (заедно с витамин R), има положителен ефект върху работата на черния дроб и бъбреците. Витамин В1 играе важна роля в храненето на нервната система, е добър за сърцето, кръвоносните съдове и храносмилателната система.
Каротинът е антиоксидант и имуностимулант. Танините на ореховите листа имат стягащи свойства. Фитонцидите от листата и ядките са ефективни срещу много бактерии, а етеричните масла са естествени репеленти.
Лечебни свойства на ореховите листа
Поради специалния си състав, ореховите листа имат следните полезни свойства:
- противогъбично;
- зарастване на рани;
- имуностимулиращо;
- болкоуспокояващо;
- антелминтицидно;
- адстрингентно.
Лечебните свойства на ореховите листа са известни от дълго време. За факта, че ореховите листа дават стипчив ефект и спират кървенето, пише Авицена.
В страните, където расте орехът , неговата листа се използват от векове за лекуване на рани, облекчаване и лечение на дизентерия, отравяне и подобряване на храносмилането.
В съвременната медицина активно се използват листа от орех, включително във фармакологията. В аптеките, можете да си купите масло или алкохолен разтвор приготвени на базата на ядки и листа. Служи и за лечение на пародонтоза и кожни заболявания.
Употреба в традиционната медицина
Листата на ореха се използват в различни вариации. Например, те правят отвара. За да направите това, трябва да вземете една чаена лъжичка сушени счукани листа, да ги приготвите с вряща вода и да останете в продължение на един час, след което старателно прецедете.
Препоръчва се този бульон да се прилага при следните заболявания:
- атеросклероза на мозъчни съдове;
- диария;
- захарен диабет;
- различни заболявания на стомашно-чревния тракт;
- вътрешно кървене.
Използвайте този бульон, за да се отървете от паразити, както и просто под формата на общ тоник. Забележително е, че отварата може да се приложи външно.
Например, укрепва косата ви, ако капе силно, разтрийте лицето с него, ако имате акне или диатеза и изплакнете гърлото, ако боли.
Използвайте този инструмент и в случай на циреи и не заздравяващи рани.
От листата на растението, можете да направите обикновен чай. За да направите това, 1 супена лъжица суровини се вари с 1 чаша вряща вода и се влива в продължение на 10 минути. След натоварване, трябва да пиете получения продукт по 3 пъти на ден. Можете да добавите отвара от лайка към чая, за да увеличите ефективността му.
Маслото и спиртните тинктури също се приготвят от листа и ядки. За да се подготви тинктура, трябва да вземете около 80 грама натрошени, но пресни орехови листа и да ги излеете с рафинирано растително масло в количество от 300 милилитра.
Получената смес трябва да бъде плътно затворена с капак и оставена при стайна температура, но без излагане на слънчева светлина за 20-25 дни.
След инфузията, това лекарство е подходящо както за вътрешна, така и за външна употреба.
В последната версия, тази инфузия може да се използва за лечение на акне, както и на рани, които не лекуват дълго време, и кипи. За да направите това, нанесете тинктурата върху засегнатата кожа.
Облекчаване на стомашните и чревни болки, премахване на диарията и подобряване на храносмилателния процес позволява тинктурата от орехови листа с водка. Изсушените суровини се наливат с водка в съотношение от 1 до 10 и се вливат в продължение на 2 седмици. Пийте лекарството трябва да бъде 10 капки, разредени във вода, 3-4 пъти на ден. Продължителност на курса – 14 дни.
Противопоказания
Лекарствата, предназначени за перорално приложение, имат противопоказания. Поради специфичните свойства на ореховите листа са забранени за хора с високо кръвосъсирване и тромбофлебит.
Ваните на базата на орехови листа и други средства за външна употреба нямат противопоказания, ако не вземете предвид индивидуалната непоносимост.
Тинктурата от ореховите прегради предпазва от всички болести! Тази популярна рецепта е доказала своята ефективност за повече от едно поколение на нашите предци.
Затова си струва да добавите ядки към ястията си. Каним ви да научите по-интересни факти за ефектите на най-популярните видове ядки върху тялото.