Октомври е месецът на дюлите. Заради стипчивия си вкус и запичащ ефект този плод често е пренебрегван. Той обаче може да се използва буквално за всичко, без да изхвърляте нищо от него, а в хладна стая или мазе можете да го съхраните до края на пролетта.
Доказано е, че дюлята е една от най-древните овощни култури, която хората са започнали да отглеждат още преди около 4 хиляди години. Според някои исторически източници по времето на управлението на цар Соломон, в сватбения си ден младоженците трябвало да ядат дюля за сполука и преминаването на всички изпитания, които би им предложил съвместният живот. Така за жителите на Средиземно море още от древността дюлята символизира любовта и плодородието, а древногръцките поети използвали дюлята като термин за описание на момински гърди.
Друг, още по-интригуващ факт обвързва името на Парис и известната златна ябълка, която подарява на богиня Афродита. Съществуват обаче доказателства, че по онова време в знаменитата Троя ябълкови дръвчета не са се отглеждали. Този факт навежда историците на мисълта, че ябълката всъщност е била… дюля. Интересен факт е, че теглото на плода може да достигне 2 кг. Тя е сред най-издръжливите растения и е особено популярна за страните от Средиземноморието.
Турция е световен лидер в производството на дюля и всеки 5-и плод има турски корени. Дървото може да оцелее дълго време в почти суха почва и в същото време лесно издържа на обилна влага. То е от малкото, които издържа и продължава да живее и по време на наводнения. Но дюлята е мечтаният лек за много системи и органи – както за тяхната профилактика, така и за лечение на вече съществуващи заболявания.
Плодът е богат на витамин С, калий, натрий, цинк, желязо, мед, манган, флуор, пектин и още редица органични, както и дъбилни вещества. Използва се с лечебни цели при подагра и язва, при разстройство и за понижаване на температурата, като подсилващо средство при обща физическа и психическа слабост.
Уникалните свойства на дюлята позволяват тя да се използва като средство за намаляване на негативните ефекти върху тялото от вирусите, които причиняват грип и различни остри респираторни заболявания. Антиоксидантите, които съдържа, пък помагат за възстановяване на организма след стрес и нервно напрежение.
След пиене на сок от дюли настроението се подобрява, а при пациенти с астма настъпва облекчение. Пюрираните пресни варени плодове се използват при чернодробни заболявания, а сокът се препоръчва за употреба при белодробна туберкулоза. В народната медицина се приготвя чай от семена като леко слабително средство и при бъбречни заболявания.
Листата се използват и за инхалация при бронхиална астма и възпаления на храносмилателната система. В кулинарията дюлята е плодът, който може да използвате на 100 процента. От основната част се правят компоти, сладка, основни ястия, а от остатъците и семките става невероятно пелте. Така че не изхвърляйте сърцевината и семките на плода.