Как да избегнем есенната депресия?

През есента, когато слънцето намалява, дните стават по-къси, а нощите – по-дълги, често пъти ни завладява чувството на апатия и липса на сили. Настроението също страда, разбира се. Това е т.нар. есенен блус, известен още като сезонно афективно разстройство.

Смята се, че около 10% от хората изпитват това състояние. Предлагаме ви пет проверени начина да избегнете есенната депресия според психолозите.

Балансиран начин на живот

Най-основното и важно нещо е да се опитате да стабилизирате графика си за сън, тоест да си лягате и да ставате по едно и също време. Редовната физическа активност (ходене или физически упражнения) ни помага да се ободрим по-бързо сутрин и ни прави по-енергични през деня. Друг доказан метод е светлинната терапия – можете да включвате флуоресцентна лампа всяка сутрин за 30-60 минути. Освен това е важно да наблегнете на разнообразна и питателна храна.

Техники за релаксация

Дихателните техники, медитацията и йогата ще ви помогнат да забавите темпото, да повишите осъзнаването си за случващото се в живота ви и следователно да намалите нивото на стрес. От гледна точка на осъзнаването е важно да не бързате.

Внимание към себе си

Дневникът ще ви помогне да обърнете внимание на своите мисли, чувства и желания. Можете да пишете в табличен формат всичко това, което искате да направите през деня. Това ще ви даде стимул, ще ви зареди с енергия, ентусиазъм и позитивно настроение. Споделете преживявания, които са ви направили силно впечатление.

Пренасянето на житейските ви приключения на хартия ще ви помогне да разберете по-добре процесите, протичащи във вас, и да намалите нивото на напрежение. Полезно е да добавите бележки за това какво хубаво се е случило през деня или с какво действие от ваша страна се гордеете.

Грижа за себе си

Грижата за себе си е осъзнаване на нашите емоции и нужди, разбиране на важността на физическото ни и емоционално благополучие. Опитайте се да не се съдите, дайте си правото да правите грешки и проявете състрадание към себе си, пише woman.bg. Състраданието към себе си не означава да се самосъжалявате, то съчетава приемане и разпознаване на вашите чувства, добро отношение към себе си, разбиране на вътрешните ви ограничения и увереност в способността ви да преодолявате трудностите.

Време за удоволствие

Планирайте неща, които ви доставят радост и удоволствие. Това не трябва да са скъпи и отнемащи време дейности. Ароматен чай или любим филм са достатъчни да се почувствате щастливи и уютно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *