Картофите са една от най-консумираните храни в света, но въпреки това много диетични режими препоръчват изключването им от диетата поради високото съдържание на нишесте в тях. Руският диетолог д-р Наталия Денисова назова заболяването, при което те трябва да се включат в диетата.
“За хипертониците и сърдечноболните пресните картофи са полезни като богат източник на калий”, споделя експертът.
Специалистът допълва, че тази храна често напълно несправедливо е определяна като вреден продукт. “Пресен и правилно приготвен, картофът всъщност е много полезен за организма”, казва още специалистът. Д-р Денисова обяснява ползите от картофите за хора със сърдечно-съдови заболявания.
„Поради високото си съдържание на калий, картофите могат да помогнат при хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Калият помага за понижаване на кръвното налягане. Освен това зеленчукът е лек диуретик“, споделя лекарят. Специалистът уточнява, че два-три средни картофа в повече осигуряват повече от половината от дневната нужда на организма от калий. „Най-добрият начин да ги приготвите е да запазитте кората им. Може да гу изпечете и във фурната с кората”, отбелязва диетологът.
Д-р Денисова добавя, че освен калий, картофите съдържат и други минерали под формата на калций, магнезий, желязо и фосфор. Зеленчукът също така осигурява на тялото витамини: например витамини от група В или витамин С. Що се отнася до неговата калоричност, когато картофите се варят или пекат без масло, калориите им не са от значение: 100 грама съдържат 76 kcal.
В пържените картофи съдържанието им се увеличава няколко пъти. Какво е важно да запомните: прясно сварените, неохладени картофи имат висок гликемичен индекс поради значителната концентрация на нишесте – това означава, че след консумацията им нивото на кръвната захар рязко се повишава. Ако имате диабет, консумацията им трябва да се обсъди с лекар.
Варените картофи стават най-полезни след охлаждане в хладилник – скорбялата им се преобразува и се превръща в пребиотик, подпомагащ развитието на полезната чревна микрофлора.