Слагат се цветове от жълт кантарион в буркан или шише до гърлото. Заливат се със зехтин. Слага се марля на гърлото и стои на слънце за около 40 дни. Течността става кървавочервена на цвят. Прецежда се и се сипва в тъмни шишенца с капачка. Може да стои в хладилника година. Ако се появи мухъл – просто го махнете. Маслото не е повредено.
Използва се противовъзпалителното му действие за мазане на рани, при изгорено, попарено с вряла вода, натъртване, навяхване, циреи, за разтривка при ишиас, ревматизъм, лумбаго, болки в гърба, спортни травми, алергии по кожата, херпес, ухапвания и др. При нощно напикаване се разтрива с това масло основата на гръбначния стълб. При колики може да се разтрие коремчето на бебето.
Дънов препоръчва 50 г жълт кантарион да се накисне в 200 мл зехтин и да стои на слънце 20 дни. С полученото масло успешно се мажат рани.
Според наше проучване действа вълшебно при язва. Течността не само успокоява болката, но спомага и за заздравяването на язвата, за „полирането“ на нейната повърхност, независимо дали се намира в стомаха или в дванадесетопръстника.
Мария Требен съветва, че за рани от изгорено жълтият кантарион се кисне в ленено масло. С маслото може да се лекуват и рани при животни.
Жълтият кантарион, наричан още звъника, Hypericim perforatum e древна билка, която лекува много болести.
Наричат го още Христова кръв, заради червения цвят който пускат стъблата му при рязане и киснене. Надобява кръв. Ценни са стъблата с листата и цвета. Бере се след 24 юни. Може да се използва както сурова, така и сушена. Тя съдържа гликозити, червен пигмент, хиперацин, флавоноиди, танин, смоли, етерично масло.
Улеснява зарастването на рани. Действа нервноуспокоително, противомикробно, пикочогонно, противоглистно. Използва се за вътрешно и външно лечение. От жълт кантарион се правят чай, тинктура и масло. Много добре действат и седящи бани с тази билка, като цяла кофа стръкове жълт кантарион се залива с вода. Стои една нощ. На другия ден се кипва и се изсипва към водата за банята. Тя трае 20 мин.
Чай от жълт кантарион
Най-разпространеното приложение на жълтия кантарион е под формата на чай. Най-традиционната рецепта за приготвянето на чай е като се попари една пълна чаена лъжичка билка с ¼ л. вода. Кисне малко. Може да направите и по-концентриран чай като залеете 2 суп. л. от билката с половин литър вода. Ври 5 мин. Прецежда се и се пие по 100 мл. 15 мин. преди ядене 3-4 приема на ден.
Мария Требен препоръчва на младите момичета в годините на половото си развитие да изпиват по две чаши чай от жълт кантарион дневно, защото той подпомага развитието на женските органи и редовността на менструацията. Чаят трябва да бъде захлупен, защото жълтият кантарион съдържа етерично масло.
В аптечната мрежа се продават и кутии с пакетирани торбички чай от билката.
Какво лекува жълтият кантарион
Жълтият кантарион лекува депресия, потиснатост, мрачни мисли, безсъние, неврастения, страхова невроза, главоболие, хистерия, мигрена, тригеминусна невралгия, истерични пристъпи, смущения в говора, сомнамбулство, болно гърло, възпаление на носа, менингит, сенна хрема, бъбреци, рани, охлузена кожа, възпалено ухо, нощно напикаване, плеврит, пневмония, язва, колит, гастрит, киселини в стомаха, стомашни спазми, нервен стомах, жлъчка, подагра, артрит, акне, леки форми на туберкулоза, бяло течение, сърдечно-съдови смушения, диария, ревматизъм, изгаряне, натъртване, навяхване, циреи, като кръвоспиращо средство при хемороиди и обилна менструация, подувания на жлезите, лумбаго, ишиас, слънчеви изгаряния, колики на кърмачета, епилепсия, действа и профилактично при рак.