Масло, което съдържа 72,5 на сто мазнини, не бива да се употребява. Това е хидрогенизирано масло с лошо качество, разбито с водород. Затова не консумирайте масло с масленост под 82,5 процента, предупреждават специалистите по диететика.
Проблемът в случая са трансмазнините – специфичен вид ненаситени мазнини, получени по изкуствен път. Течните растителни масла при хидрогенизирането се превръщат в твърди растителни мазнини – маргарини, кулинарни мазнини. От своя страна те имат деформирана молекулярна структура, нехарактерна за природните вещества. Вграждайки се в клетките на нашия организъм, трансмазнините нарушават клетъчния метаболизъм. Хидрогенизираните мазнини пречат на пълноценното хранене на клетките и водят до натрупване на токсини, което е една от причините за болестите.
Различни проучвания върху негативните последици от употребата на трансмазнините са установили, че те влошават качеството на млякото у кърмачките. С млякото те се предават на детето, раждат се бебета с патологично ниско тегло и риск от диабет. Нарушава се и работата на простагландините, което се отразява негативно върху ставите и съединителната тъкан.
Нарушава се функцията на фермента цитохром-оксидаза, който играе ключова роля в обезвреждането на химическите вещества и канцерогени. Имунитетът отслабва.
Намалява нивото на мъжкия полов хормон тестостерон, качеството на спермата се нарушава. Нарушава се и клетъчният метаболизъм, което води до атеросклероза, артериална хипертензия, исхемична болест на сърцето, рак, затлъстяване и влошаване на зрението.
Употребата на хидрогенизирани мазнини намалява способността на организма да се противопостави на стресовете, увеличава риска от депресии.