От известно време маслото от гроздови семки придоби голяма популярност у нас и по света. То се придобива от семките на винения сорт грозде Vitis Vinifera. Естествен източник е на мастни киселини, витамини Е, С и D, и антиоксиданти.
Друга много важна съставка на гроздето са полифенолите. Те са основното богатство на този вкусен плод. Полифенолите притежават уникалната способност да свързват свободните радикали, образуващи се в организма под въздействието на слънчевата светлина, цигарения дим, стреса и замърсената околна среда. Те водят до нарушаване на целостта на клетъчната мембрана, в това число и на клетките на кожата. В процеса на възпроизвеждане на клетките, повредени от свободните радикали, качеството на новите клетки се влошава, това ги кара да се износят по-бързо, а това води до по-ранно стареене. Свободните радикали водят и до възникването на злокачествени туморни образувания и сърдечно-съдови заболявания. Полифенолите от своя страна помагат на кожата да се подмлади и да изглежда по-свежа и хубава.
Този сорт грозде Vitis Vinifera произхожда от Азия, но бива пренесен през XVII в. в Европа и САЩ. Древните египтяни, гърци и европейци са го използвали в лечебните си практики, а Италия е една от страните с най-голямото производство на грозде за масово приложение (външно и вътрешно).
Маслото от гроздови семки е много ефикасно средство за лечение. Помага при възпалено гърло, запек, проблеми с бъбреците и черния дроб, има силни антисептични и регенеративни свойства и е приложимо върху всякакъв тип кожа.
Извлеченото масло облекчава отоците от нараняване или хирургическа намеса, спира развитието на определен тип ракови клетки, подпомага възстановяването след химиотерапия, лекува хронична съдова недостатъчност като подпомага изпомпването на кръвта, защитава сърцето, понижава кръвното налягане, предпазва мозъка от нервен срив, намалява проблемите със зрението, подпомага лечението при диабет.
Освен това маслото от грозде е и една незаменима козметична съставка заради способността му да контролира хидробаланса на кожата. В него се съдържа голямо количество линолова киселина. Тук тя е в много по-големи количества за разлика от много други натурални масла. Маслото от гроздови семки укрепва клетъчните мембрани и кръвоносните съдове в защитата от свободните радикали и стреса от околната среда, в борбата с възпаленията и несъвършенствата.
То подхранва дълбоко скалпа, прави косъма на косата мек и копринено лъскав, намалява неприятните накъсвания, подобрява кръвообръщението и успешно помага в борбата с пърхота.
– Хидратира кожата и запечатва влагата – особено подходящо за много суха кожа (може да се нанася като основа под фон дьо тен или пудра)
– Хидратира и подхранва косъма от корена до върховете
– Подпомага регенерацията на клетките и тъканите
– Укрепва еластина и колагена
– Стимулира съкращаването и съединението на тъканите – подобрява еластичността на кожата
– Намалява следите от стареенето – антиейдж ефект
– Заличава тъмните кръгове под очите, белезите и стриите по тялото
– Има антивъзпалителни свойства – отпушва порите, лекува акне и екзема
– Подобрява тонуса и озарява тена
– Подсилва растежа на косата
– Защитава косата от бъдещо увреждане
– Изключително толерантно към чувствителен скалп
Поддържа pH баланса на скалпа. Още по-интересно е, че качеството на предлаганите на пазара козметични продукти може да се подобри, като към тях се добави някое от растителните масла. Ето защо за по-мека и хубава коса или по-гладка кожа към шампоана или душ гела се добавя по 1 чаена лъжичка масло на 100 мл. шампоан. За да се получи еднородна консистенция трябва флакона да се разклати добре, за да се получи бяла емулсия и после да се употреби. Тъй като сместа е нестабилна е необходимо преди всяка употреба да се разклаща добре. Към балсамите за коса и тяло също може да се добавят по 1-2 чаени лъжички масло след добро размесване получената смес се употребява.