Пулмолог препоръчва: Дихателна гимнастика при бронхит и пневмония
Какво се случва с дихателната система по време на бронхит и пневмония? Отделя се секрет, който застоява в бронхите и причинява болезнена, кашлица.
Дихателните упражнения са ефективен метод за подпомагане на възстановяването при бронхит и пневмония. Разбира се, не съществува друга терапия, която би направила възможно човек да се излекува от тези заболявания без да се използват лекарства, както и да се премахнат остатъчните ефекти след прекарана пневмония или бронхит. Въпреки това, дихателните упражнения са повече от необходими при заболявания, чийто основен симптом е кашлицата. Олга Богуш, пулмолог в Центъра „Пирогов“ обяснява защо дихателната гимнастика е полезна, как трябва да се прави, какви са ефектите от нея, както и дава съвети кои са най-добрите упражнения за подобряване работата и здравето на белите дробове.
Ползите от дихателните упражнения
По време на дихателни упражнения храчките се разреждат и се отстраняват от бронхите.
В комбинация с медикаментозната терапия, дихателната гимнастика при бронхит помага за намаляване на възпалението, подобрява се общото състояние и последващото възстановяване.
Какво въздействие оказват дихателните упражнения:
– Оптимизират функциите на кръвоносната система, което помага за насищане на бронхите с кислород;
– Засилват имунния отговор;
– Възстановяват бронхиалната функция;
– Спомагат за повишаване на хемоглобиновия индекс;
– Помагат за премахване на храчките.
– Дихателните упражнения предотвратяват възможните усложнения и увеличават капацитета на белите дробове.
Дихателна гимнастика при бронхит и пневмония
Ефектът от тези упражнения зависи от правилната техника и редовното изпълнение. Особено внимание трябва да се обърне на това как вдишвате и издишвате. Ако вдишването се извършва през устата, то е рязко и силно. Издишването винаги е по-свободно, по-леко, без напрежение. Вдишванията се редуват – първо през устата, след това през носа. Подобна гимнастика е позволено да се изпълнява във всяка удобна поза – легнало, седнало или изправено положение.
Основни принципи на гимнастиката:
– Вдишването се извършва изключително през носа, то е кратко и силно;
– Издишването се извършва през устата;
– Упражненията могат да се правят и по време на шофиране, като и ако сте попаднали в задръстване. Разбира се, за предпочитане е ако сте на открито. Но, ако човек е болен, и терасата е достатъчна;
– Броенето се извършва на ум.
Основният гимнастически комплекс се състои от следните упражнения:
„Помпа“ – тялото е леко наклонено напред, ръцете висят свободно до него. При вдишване трябва да се наклоните малко напред, а при издишване да се изправите. Движенията наподобяват ръчна водна помпа. Повторете 8 пъти.
„Прегръдка“ – сгънете ръце в лактите и ги вдигнете до нивото на раменете, докато вдишвате. Движете свитите ръце, сякаш се опитвате да се прегърнете. При вдишване ръцете трябва да бъдат разтворени. Повторете 15 пъти.
„Не дишай!“ – наклонете тялото малко напред, поемете дълбоко въздух през носа и задръжте дъха си за 10-15 секунди. Издишайте спокойно и направете упражнението отново.
Следващите упражнения трябва да се изпълняват в продължение на половин час два пъти на ден. Терапията с тях е не повече от 3 седмици:
Упражнение Първо – надуйте балон. Това трябва да става без фанатизъм, за да не се замаете. Надувайте балона спокойно, като ритмично си поемате въздух, който ще издишате без много напрежение.
Упражнение Второ – вземете стъклен буркан от 1 литър, напълнете го с вода и започнете да издухвате в него въздух през сламка за коктейли.
Упражнение Трето – свирете на флейта, на някаква обикновена свирка или хармоника. Колкото по-дълго време свирите, толкова по-добре. Не е задължително да имате кой знае какви умения.
Тези три упражнения са много полезни и занимателни и за децата.
Нещо, което трябва да запомните: Всички упражнения завършват с издишване.
Дихателната гимнастика се препоръчва както през периода на заболяването, така и като превантивна мярка срещу хроничен бронхит или пневмония.
Ефективността на упражненията се увеличава, докато приемате отхрачващи лекарства.