
Пълен списък! Зеленчуци, които детоксикират като естествени диуретици
Детоксикацията е естествен процес, който се случва 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. С излагането на различни видове токсини и стрес в съвременния свят, тялото има много работа за вършене. Затова е добре да му помогнем с консумацията на растителни храни, които имат силни антиоксидантни свойства, съдържат фибри, благодарение на които се подобрява храносмилането и елиминирането на ненужните отпадъци. Има зеленчуци, които най-силно чистят организма.
Ето кои са те и защо непременно трябва да присъстват в менюто ни:
Артишок – Силимаринът в този зеленчук е биофлавоноид, който помага за защитата на черния дроб срещу атаките на свободните радикали. Друго вещество, сиарин, стимулира производството на жлъчка.
Рукола – Тя е от семейството на кръстоцветните растения, съдържа антиоксиданти, както и широк спектър от витамини и минерали, жизненоважни за пречистването.
Аспержи – Високото съдържание на хром в тях балансира нивата на кръвната захар, докато тече процесът на детоксикация.
Цвекло – То е богат източник на беталеин, биофлавоноид, който придава червения цвят на зеленчука. Беталеинът е мощен антиоксидант, който помага на черния дроб при премахване на примеси от кръв.
Чушки – Не пропускайте да ги включите в менюто си, защото те са мощен антиоксидант, богати са на витамини и фибри
Бок Чой – Този зеленчук е от семейство Кръстоцветни, широко се изпълзва в китайската кухня. Прилича на китайското зеле, но е доста различно на вкус. Бок Чой е много полезен, защото витамините, които съдържа, помагат елиминирането на свободните радикали. Елиминирането на токсините се подпомагат и от високото съдържание на фибри.
Броколи – Те са също от семейство Кръстоцветни и помагат на тялото да се избави от токсини. Комбинацията от фибри, глюкозинолати, каротеноиди, биофлавоноиди, витамини, минерали и протеини , която се съдържат в броколите, помага на много телесни функции, които включват елиминиране на вредни и ненужни вещества. Други кръстоцветни зеленчуци, които помагат на тялото да се освободи от токсините, са брюкселско зеле, зеле (червено / лилаво, зелено и бяло), карфиол, кресон, къдраво зеле, и кейл.
Целина – Тя предизвиква уриниране и помага за намаляване на възпалението, насърчава по-доброто храносмилане и изхвърлянето. Когато решите да го приемате като сок или смути, не забравяйте да включите и листата, за да има повече хранителни вещества.
Краставица – Тя е съставена предимно от вода, поддържа храносмилателната система и насърчава по-доброто уриниране, което е от съществено значение за премахване на токсините от организма. В същото време, осигурява каротиноиди, полифеноли и биофлавоноиди с антиоксидантни свойства за детоксикация и намалява възпалението.
Патладжан – Той е чудесен източник на антиоксиданта антоцианин, който се смята, че помага на черния дроб и жлъчния мехур да работят по-добре. Съдържа и хлорогенова киселина, която е най-богата на фенолни киселини и може да бъде открита в месестата част на патладжана. И двата вида антиоксиданти са от решаващо значение за подпомагане на детоксикацията.
Копър – Насърчава по-доброто храносмилане, както и уринирането, което го прави чудесен за детоксикация. Едно проучване показва, че има високи нива на хлорогенова киселина и други антиоксидантни съединения. Подпомага храносмилането, увеличава перисталтиката на червата и премахва газовете. Много полезни са семената, листата и дори корените му. Копърът действа като диуретик, а грудката му е отлично средство за изхвърляне на канцерогенните токсини от дебелото черво.
Зелен фасул – Каротеноидите и флавоноидите в него го правят подходящ за детоксикация. Богатото съдържание на различни помага на организма де се пребори със свободните радикали. Твърди се, че зеленият боб намалява с 30 % риска от развитие на рак на стомаха и дебелото черво.
Лютият червен пипер може също да бъде включен в програмата за детоксикиране. Подобрената циркулация на цялото тяло е важен фактор в отделителните процеси и за поддържане на цялостното здраве. Кейл каротеноиди, глюкозинолати, полифеноли, витамини С и фибрите в него помагат значително на детоксикацията.
Пробиотичните ефекти от ферментирали зеленчуци като зеле са от полза при детоксикация, тъй като те помагат на тялото да се освободи от пестициди и тежки метали. Ферментиралите зеленчуци освен това доставят на организма нужните му аминокиселини, хранителни вещества и антиоксиданти фитонутриенти, които включват полифеноли, каротеноиди, и биофлавоноиди.
Чесън и праз – В тях се открива съединението алицин, което придава мощни антиоксидантни ефекти на зеленчука. Празът е добър източник на полифеноли, биофлавоноиди и каротеноиди.
Гъби – Полизахаридите в тях са основните антиоксидантни фитохимикали. Те подкрепят детоксикацията, като се свързват със свободните радикали, произвеждани в черния дроб. Те се натрупват там не само следствие на храненето, но особено много след приема на лекарства, дори на билкови.
Лук – Много хора си въобразяват, че антиоксидантните свойства на лука се дължат само на алицина. Лютивият зеленчук обаче съдържа още биофлавоноиди и полифеноли, които допълнително засилват прочистващите му функции.
Грах – Въпреки малките си размери, граховите зърна са пълни с хранителни вещества и могат да бъдат допълнение към всяка сериозна програма за детоксикация. Освен фибри и протеини, те съдържат каротеноиди и биофлавоноиди. Протеинът не само помага да се чувствате сити между храненията, но доставя много незаменими аминокиселини, необходими за ефективна детоксикация.
Ряпа – Полезна е за храносмилателната система. Помага за изчистването на токсините от нея и ги премахването им от тялото. Цветната, черна и червена ряпа, се смята, че съдържат голямо количество биофлавоноиди.
Водорасли – Големите количества хлорофил, йод, каротеноиди, полизахариди, и минерали ги правят безценна детоксикираща храна. Йодът насърчава по-добрите функции на щитовидна жлеза, които са от съществено значение по време на детоксикация. Нори и келп предоставят природен йод, което е за предпочитане пред синтетичния. Карагенанът е полизахарид, който помага на храносмилането, абсорбира токсините и действат като антиоксидант.
Спанак – Той е почитан заради съдържанието на минерални и бета-каротин. Освен това спанакът съдържа други каротеноиди, които проявяват мощни антиоксиданти свойства. Той също съдържа витамин С и витамин Е.
Тикви – Добавянето на всякакви видове тикви към диетата помага при детоксикация. В тиквите се съдържат каротеноиди, биофлавоноиди, фибри, витамини и минерали, които стимулират освобождаването от свободните радикали и отделителната система. .
Сладки картофи – Освен че имат вискока хранителна стойност, те имат вискоо съдържание на бета-каротин, биофлавоноиди, фибри, които стимулират добрата детоксикация.
Домати – Ликопенът в тях заедно с биофлавоноидите, каротеноидите и витамин C защитава на черния дроб от увреждане (хепатопротективно), така че да може да си свърши работата на филтриране на токсините.
Тиквички – Те са пълни с витамин С, каротеноиди и биофлавоноиди, които помагат детоксикацията на черния дроб. Помагат за намаляване на „лечебната криза“, която някои хора изпитват по време на детоксикация.