Първа помощ при слънчев удар – какво да направите веднага
Слънчевият удар е много сериозно здравословно състояние, което се причинява от излагане на главата, особено на тила, на висока температура, т.е. въздействието на слънчевата топлина.
Първите симптоми на слънчев удар са главоболие, световъртеж, безпокойство, припадък, зачервяване на лицето и телесна температура над 38,9 градуса. По-късно може да се появи шум в ушите, проблеми със зрението и слабост, възможно е и припадък. Най-добрата превенция срещу слънчев удар е да избягвате излагането на слънце между 10 и 17 часа, освен ако не е наложително. Но ако вие или ваш близък попаднете в това неприятно състояние, ето какво трябва да направите и какво трябва да избягвате, според изданието The Health Site.
Първо е важно да се преместите на сянка или в охладено помещение. Премахнете всичко излишно – чорапи, обувки, шапка и излишни дрехи, за да ускорите охлаждането.
Разхладете се с умерено студен душ или напълнете ваната с вода. Поставете мокра кърпа или студен компрес върху задната част на врата, слабините и подмишниците. Ако нямате възможност, напръскайте се с вода. Ако сте вкъщи, намокрете одеяло и се покрийте. Човек, който получи слънчев удар, не трябва да се разхлажда със студен алкохол, защото той ще охлади тялото твърде бързо, което може да доведе до опасни колебания в телесната температура и шок.
При слънчев удар е възможно и припадък, така че е важно да легнете възможно най-скоро. Ако човекът припадне, обърнете го на лявата страна (сърцето е от тази страна, така че кръвообращението ще работи по-бързо) и огънете левия му крак, за да поддържате равновесие.
Пийте подсолена вода (чаена лъжичка сол на децилитър вода), тъй като това ще предотврати дехидратацията и загубата на сол, причинени от изпотяване. Важно е да знаете, че при слънчев удар не трябва да пиете вода твърде бързо, в противен случай може да изпаднете в шок. Най-добре е да пиете солена вода, но ако нямате под ръка и обикновена вода.
Запазете спокойствие. Човек, който получава слънчев удар, може да изпадне в паника, но е важно да запазите спокойствие, а най-лесният начин да направите това е чрез дълбоко дишане. Чувството на безпокойство само ще ускори изпомпването на кръвта, което допълнително ще повиши телесната температура. Нежно масажирайте мускулите, за да подобрите кръвообращението, като имайте предвид, че мускулните крампи, особено в прасците, могат да се появят и като симптоми на слънчев удар. Крампите са един от първите признаци на това състояние.
Ако главоболието, световъртежът, безпокойството и зачервяването на лицето продължават повече от час след престоя в охладената стая, не трябва да чакате, а да се обадите на линейка.
Не приемайте никакви лекарства сами, тъй като това може само да влоши състоянието ви, съветва още изданието.