Работи ли наистина интервалното гладуване

Авторите на шестгодишно проучване, публикувано в Journal of the American Heart Association, не откриват връзка между времето, необходимо от първото хранене до последното за деня, и загубата на тегло. Те заключават, че промяната в теглото се влияе повече от честотата и размера на порциите.

Въпреки популярността на периодичното (или интервалното) гладуване, известно още и като фастинг, учените все още не са открили дали ограничаването на прозореца на хранене помага за контролиране на теглото, според ръководителя на изследването д-р Уенди Л. Бенет от Медицинския факултет на университета Джон Хопкинс в САЩ, пише flashnews.bg. Прозорецът за хранене е времето между първото и последното хранене за деня.

Приблизително 550 възрастни се включват доброволно в изследването. Средният индекс на теглото им е 30,8, което се смята за затлъстяване, средната възраст – 51 години, средното време за проследяване на телесното тегло, записано в електронното медицинско досие – 6,3 години.

Изследователският екип създава мобилното приложение Daily24, за да позволи на участниците да записват времето си на сън, хранене и събуждане в реално време за всеки 24-часов прозорец. Въз основа на тези данни учените успяват да измерят: времето от първото до последното хранене за деня; от събуждането до първото хранене; от последното хранене до съня; продължителността на съня.

Изводите на изследователите са, че времето за хранене не е свързано с промяна на теглото през шестгодишния период на проследяване. Ежедневните големи хранения (повече от 1000 калории) и средните хранения (500-1000 калории) са свързани с наддаване на тегло, докато по-малките хранения (под 500 калории) са свързани със загуба на тегло. Средното време от първото до последното хранене е 11,5 часа, от събуждането до първото хранене е 1,6 часа, от последното хранене до заспиването е 4 часа, а средната продължителност на съня е 7,5 часа.

Според Уенди Л. Бенет въпреки че предишни изследвания показват, че периодичното гладуване може да настрои биологичните ритми и да регулира метаболизма, новото проучване не открива такава връзка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *