Суперхраната чиа – лечител и помощник за отслабване
Суперхраните като популярната вече чиа навлизат все повече в ежедневието ни. Те съдържат много ценни вещества, които спомагат за подсилването на организма през зимата, а някои дори имат отслабващ и детоксикиращ (пречистващ) ефект. Пример за това е растението чиа /или чия/. Семената са част от традиционното меню на индианците, които ги използват за увеличаване на издръжливостта на организма и подобряване на енергийния му баланс. Те съдържат алфа линоленова киселина и ненаситените мастни киселини омега-3, от които се нуждае тялото ни, за да бъде здраво.
Чията помага на организма да противодейства на стреса и същевременно стабилизира имунната система, освен това не съдържа глутен. Тези и още неназовани свойства наистина я правят храна на бъдещето, пише lekar.bg.
Ето няколко полезни свойства на семената от чията:
Отслабване
Семената чия имат висока хранителна и енергийна стойност, но в същото време са отлично средство за отслабване. Те съдържат висок процент фибри, което възпира бързото усвояване на мазнини и захари и по този начин предотвратяват образуването на мастни депа по тялото.
Чията съдържа полезните микроелементи магнезий, цинк, витамини С, Е и А. Това насърчава метаболизма на клетъчно равнище и ускорява изгарянето на мазнините.
Ето как да следваме план за отслабване с чия:
- Приема се по една чаена лъжичка смлени семена от чия (чиа) три пъти дневно по време на хранене; 4-7 дни;
- В продължение на 2-3 дни семената се приемат по 4 пъти;
- Дневна доза от 40-50 г чия (чиа) се взема на пет приема; този етап продължава 3-4 дни.
- Семената могат да се добавят в основни блюда, салати, смлени – в сокове и фрешове.
За бъбреци
Дребните семена от чия имат способността да поемат огромни количества вода. Принципно приемът им изисква предварително накисване поне за 10 минути; за това време те могат да увеличат обема си 9 пъти. Този процес продължава и след като семената попаднат в организма – така тялото задържа и освобождава излишните течности и това улеснява бъбречните функции.
При гастрит и язва
Предварителното накисване на чия е задължително, за да не се получат дразнения на стомашната лигавица. Ако семената са подготвени правилно, те образуват маса, подобна на гел в стомаха. Този органичен гел предпазва стомашната лигавица и не позволява активиране на заболявания от рода на гастрит и язва. Чиа улеснява отделянето на шлаки и токсини и балансира чревната перисталтика. Специалистите по хранене припомнят, че по тази причина семената не бива да се консумират неподготвени.
За щитовидна жлеза при хипотиреоидизъм или хашимото
Диетолозите препоръчват при отслабена функция на щитовидната жлеза – хипотиреоидизъм, да я активираме чрез консумацията на семена от чия (чиа). Похапвайте семена от чия от време на време – това ще балансира работата на щитовидната жлеза, ще увеличи енергийните постъпления и ще блокира опасните възпалителни процеси в тъканите й. Това е особено важно, когато става дума за автоимунното заболяване хашимото. Както знаем, при него решаваща роля играе неправилното „включване“ на имунната система срещу собствените тъкани и клетки. Приемът на чия позволява контрол върху тези процеси и облекчаване на състоянието.
Против запек
Вече стана дума за свойството на семената от чия да поемат големи количества вода. Това превръща масата семена в желе, което изпълнява защитни функции за лигавиците на стомаха и червата. Подобрява перисталтиката и спасява от запек. Счита се, че приемът на семена от чия изчиства чревните стени от задържани шлаки. Така трактът се оздравява, подобрява се кондицията и еластичността на червата.
За сърце
За чията казват, че е отлично средство за здраво сърце. Консумацията намалява холестерола, като по този начин се предотвратява рискът от склерозиране на кръвоносните съдове и запушването им с мастни плаки. Приемът на дребните семена подобрява тонуса на кръвоносната система, респективно – храненето на тъканите. Това е важно за кондицията на сърдечния мускул, предотвратява болестни състояния в резултат на възпаления на тъкани.
Против рак
Множество изследвания доказват, че чията предотвратява появата на злокачествени клетки и по този начин може да се счита като добър продукт за профилактика на рака. Ако заболяването вече е започнало, приемът на чия (чиа) предпазва от появата на метастази и усложнения.
При диабет
Консумацията на чия се отразява оздравяващо на болни с диабет от втори тип. Чрез научни изследвания във Великобритания е доказано, че приемът на тези семена оптимизира инсулиновата резистентност и балансира функциите на панкреаса. Превръщането на семената в стомаха и червата в гел забавя усвояването на захарите, което дава по-добри възможности за контрол върху процеса и върху стойностите на кръвната захар.
Други свойства
Важно свойство на чия е високото съдържание на растителен протеин – около 20%. Така семената стават добро решение като източник на енергия и се препоръчват в менюто на активно спортуващи.
Дневна доза
В зависимост от това дали чия се използва за профилактика или за лечение – дневната доза може да бъде 1-2 чаени лъжички семена. Не се препоръчва превишаване, за да не се проявят някои от страничните ефекти на храната. За деца дозата е средно половин до една чаена лъжичка. За да няма предозиране, чия се добавя в храните допълнително.
Чия протеин на прах
Ако масленият компонент бъде извлечен от семената чия , остатъкът се смила на фина пудра и се използва успешно като добавка за протеинови шейкове. На практика въпросният остатък е именно протеинов прах, който лесно се влага в домашни напитки и зарежда организма с калций, фибри, витамин В1 и аминокиселини. Вече стана дума за това, че нашата суперхрана е изключително богата на растителни протеини.
Калории
Семената от чия са калорични – 486 калории на 100 г. В същото време е ясно, че приемът им подпомага свалянето на килограми. Работата е в това, че ако накиснем във вода дневната си доза от семена, след 15-20 минути те ще са увеличили драстично обема си и този процес ще продължи и в стомаха. Така усещането за глад се засища с по-малко храна.
Странични ефекти и противопоказания
Семената от чия могат да причинят алергични реакции. Освен това те разреждат кръвта – това трябва да се има предвид при редовен прием; допустими са кръвоизливи. Също така семената могат да причинят рязко понижаване на кръвното налягане.
Подуване и газове – тези ефекти тормозят немалко потребители на чия. Ефектите се дължат на факта, че дребните семенца са твърде богати на фибри. Затова е добре да се консумират накиснати, когато омекват и образуват специфично желе.