Ако сте се интересували от здравословно хранене, няма как да не сте попадали на съвети и препоръки относно консумирането на ядки, семена, бобови и зърнени култури. Според мнозина те са едни от най-полезните храни, които освен с калории, ще снабдят организма ви и с ценни витамини, минерали и мазнини. Сигурно сте се питали под каква форма е най-добре да ги приемате – печени, сурови или пък покълнали? В следващите редове ще се опитаме да отговорим на тези въпроси. И така:
По-добре да хапваме ядките сурови
Според някои привърженици на балансираното хранене, когато опечем ядките, полезните мазнини, които съдържат се променят, не могат да се свързват с течности и по този начин стават много трудни за усвояване от организма. Други пък твърдят, че с печенето те губят витамините и минералите си. Затова е препоръчително да ги консумираме сурови.
Защо да киснем тези продукти?
Всички те съдържат т. нар. „ензимни инхибитори“, които действат като техен защитен механизъм. Те предпазват тези продукти от гниене и благоприятстват условията, за да може ядката или семето да покълнат. За съжаление обаче свързвайки се с нашите храносмилателни ензими, инхибиторите ги деформират и така тези продукти стават по-трудни за усвояване и храносмилане. Чрез накисването, ядките, семената, бобовите и зърнените култури се освобождават от ензимните инхибитори, което ги прави по-лесноусвоими и съответно – много по-полезни.
Не бива да подценяваме и факта, че тези храни съдържат и фитинова киселина в обвивките си. За нея е характерно, че веднъж попаднала в организма ни, тя се свързва с калция, желязото, медта, цинка и магнезия. По този начин тя пречи да се усвоят ценните вещества от организма. И обратното, ако накиснем ядките, семената, бобовите и зърнените, ще стимулираме процеса на покълване, а освен това ще премахнем от тях и веществата, които не са благоприятни за тялото и храносмилателната ни система. Веднъж накиснати, те стават лесна основа за приготвяне на здравословни и вкусни веган млека, които са идеално допълнение към всяка диета. Ядките и семената освен на витамини, минерали и мазнини са богати и на протеини. Неслучайно те често пъти влизат в състава на много високопротеинови-нисковъглехидратни диети.
Колко точно да накисваме тези храни?
Ядките и семената – за предпочитане е те да се накиснат в студена вода (за около 6-8 часа), която да ги покрие с няколко сантиметра. За предпочитане е във водата да добавите кристали истинска, хималайска сол. Тя ще помогне да се неутрализират инхибиторите. Преди да ги консумирате, изхвърлете водата и ги изплакнете.
Бобовите култури пък се накисват в топла вода за период от около 8-12 часа. Към водата се добавя малко лимонов сок. Към водата на бобовите култури, които имат форма на бъбрек се добавя щипка сода. Добре е съдът, в който се киснат да бъде покрит. За предпочитане е да смените водата им поне два пъти. Последната вода се изхвърля, а бобовите се изплакват.
Зърнените култури се накисват в хладка вода (за около 12-24 часа), в която се слага малко оцет или сок от лимон. След накисването изхвърлете водата и изплакнете.
Ето и колко да киснем конкретните продукти:
• Леща, лимец, елда, спелта, бадеми, лешници, фъстъци – 8-12 часа;
• Боб, нахут, овес, бял ориз – 12-24 часа;
• Кафяв ориз, киноа, просо, сусам, тиквено семе – 6-8 часа;
• Слънчоглед, кашу – 2-3 часа;
• Чиа семена – 30 минути;
• Бразилски орех, конопени семена, кедрови ядки, макадамия, шамфъстък – не се накисват;
• Орехи, пекан – 4-6 часа.
Кои са ползите от кисненето:
Според специалисти, накиснатите ядки повишават енергията и помагат за по-добро хормонално здраве. Ако пък обичате бадеми, знайте, че те могат да помогнат за намаляване на нивата на холестерола и подобряват паметта. Орехите пък играят съществена роля при елиминирането на свободните радикали. Техните хранителни вещества предпазват клетките от увреждания, а кисненето им ще помогне на кожата ви да бъде по-гладка и млада.