Уникално! Д-р Асен Тодоров спаси пациент с напреднал карцином на бъбрека
Младият специалист оперира и върна към живота пациент с напреднал карцином на бъбрека. Техниката, чрез която беше извършена операцията, се използва в САЩ, и в няколко европейски страни.
Д-р Асен Тодоров работи в Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София. Той спаси живота на 40-годишен пациент с агресивен бъбречен тумор, след като му направи иновативна операция. Засега само най-модерните медицински центрове в Северна Америка използват този метод за отстраняване на тумори.
„Бъбречният карцином е изключително агресивен. Злокачественото образувание е третият най-често срещан рак в малкия таз и пикочо-половата система. Той засяга и двата бъбрека. Неговото биологично поведение прави възможно разпространението му по вени и артерии. През голямата празна вена достига до дясното предсърдие и прораства там“, разкри д-р Асен Тодоров.
Този сценарий за развитието на тумора се среща при около 10 на сто от диагностицираните с рак на бъбрека. За съжаление, ако това се случи, пациентите не могат да бъдат спасени. Поне така е било допреди да стане възможно оперирането на бъбречния рак.
Д-р Тодоров поясни още, че напредъкът на медицината и на новите трансплантационни техники позволява в подобни случаи да се извърши радикално оперативно лечение. С негова помощ се махат съдовете заедно с тумора и това дава реален шанс за оздравяване.
Пациентите най-често търсят консултация от онколог или отиват при съдовия хирург с отекъл крак и в напреднала фаза на онкологичното заболяване. Младият лекар припомни, че допреди десетина години при операцията на такъв вид рак е трябвало да се направи кръвообращение извън тялото. В този случай машина замества функциите на сърцето и на белия дроб.
На практика, пациентът бива умишлено умъртвен
„Да се умъртви един човек и да се пробва да бъде съживен – рисковете са огромни. Температурата се понижава толкова много, че на апарата следящ мозъчната функция практически се вижда, че мозъкът не функционира. Той умира. Пациентът се съживява като се затопля и се стимулира сърцето му през цялото време. Кръвта му е много разредена и тялото страда.“, казва д-р Тодоров.
Допреди четири десетилетия смъртността при тази операция е била 22%
През 2015 година в големите медицински центрове по света тя вече е 2-3 на сто.
Ето как българският хирург е спасил живота на 40-годишния пациент:
Резекциран е целия тумор заедно със съдовете и e направen байпас от дясното предсърдие към долните крайници. Резекцията е манипулация, при която се отрязва или изрязва част от орган. Целта е радикално отстраняване на заболялата част при максимално запазване на останалия здрав участък на органа. След това черния дроб е бил реинплантиран, заедно с десния бъбрек вътре в протезата, с която е заменена пострадалата от тумора вена. Към нея е свързан и здравия бъбрек.
Иновациите в оперативната хирургия стават все повече, но едно от най-сигурните лечения все още е превенцията. Редовните прегледи и изследвания дават възможност за навременно лечение както на заболявания, които могат да станат хронични, така и на болести, които са в състояние да причинят смърт.
Информация за контакт
Университетска специализирана болница за активно лечение по онкология
Клиника по коремна хирургия
Адрес: гр. София, ул. „Пловдивско поле“ №6. Тел. +359 2 8076-299, (от 7:30 до 15:00 часа)