Това растение е част от семейство кипарисови и се развива като дърво или храст. Съществува на земята от около 50 милиона години. На външен вид е вечно зелено. Наричат това растение хвойна. При благоприятни условия живее от 600 до 3000 години. И вероятно в някое кътче на света има все още живи растения, поникнали от семена хиляди години преди новата ера.
Всъщност хвойната отдавна е известна на хората със своите лечебните свойства. Тя лекува много заболявания: кожни, туберкулоза и астма. Известна е със своя успокояващ ефект върху нервната система, облекчава стреса. Това вероятно се дължи на многото етерични масла със смолист, пикантен, опушен аромат.
Интересно е, че още в Рим и Древна Гърция дървото е смятано за най-сигурният начин за лечение на ухапване от змия. А римляните дори са добавяли смачкани плодове от хвойна към виното и са го пили при заболявания на черния дроб и като диуретик. Още по-любопитно е, че в Древна Русия от кората на хвойната са правели съдове. Те са издържали дълго време, а млякото, съхранявано в такива съдове, дори в горещ ден не е вкисвало.
Хвойната има и бактерицидни свойства. Маслото от това хвойна е аналгетик, освежава, пречиства, затопля и подсилва.
Предварително осветени клони на хвойна в църква се окачват в домовете. Има поверие, че предпазват от болести и всякакви нещастия.
И с това не свършват лечебните свойства на хвойната. Тя премахва подпухналостта, помага при дерматити и зъбобол. Ефикасно средство за борба с целулита е, премахва възпалението на белите дробове и бронхите, подобрява сърдечната функция. Също така нормализира кръвообращението и кръвното налягане. Помага при колики, запек и още много други заболявания. Спектърът от терапевтични ефекти е огромен.
Трябва да предупредим, че хвойната е противопоказна по време на остро възпаление на бъбреците, бременност, тежка хипертония и свръхчувствителност. Много важно е дозировката на маслото от хвойна: за вана 3-6 капки с емулгатор, за компреси 5-7 капки. При горещи инхалации – 2-3 капки, процедурата не трябва да продължава повече от 5-7 минути. По време на масаж в маслото за тяло се добавят 4-6 капки масло от хвойна. В 10 грама крем или маска за лице се добавят 5 капки хвойново масло. А при желание да пушите от наргиле се добавят 5 капки.
И в диуретични смеси може да се прибави хвойна. Вземат се листа от бреза, корени от глухарче и плодовете на хвойната в равни части. Смесват се и една супена лъжица от сместа се сварява в чаша вода. Престоява до охлаждане, филтрира се. Пие се 1 супена лъжица 3 пъти дневно преди хранене.
При язва на стомаха се препоръчва отвара от корените на хвойна. Супена лъжица наситнени корени се заливат със 100 мл. вряла вода. Сварява се за 15-20 минути в покрит съд. Престоява около 15-20 минути, филтрира се и се пие 3 пъти на ден преди хранене.
За да почистите въздуха в стаята може да изгорите клони от хвойна.
Плодовете хвойна също се добавят като подправка в различни ястия и кисело зеле. Комбинацията с чесън, мента, пелин е много приятна. Но за това са нужни не повече от 5-6 зърна на 1 кг. месо, в противен случай те могат да увредят здравето.
В северните европейски страни, където тази подправка се използва най-много, хвойната влиза като съставка в рецепти за пастети, ястия със задушено месо, винени сосове, маринати. Комбинира се добре със мащерка и розмарин.