Интересното за тази ядка е, че е почти невъзможно да се намери по магазините сурова в черупка. За да бъде счупена е нужна сила от 21кг. на квадратен сантиметър, но освен това нейната обвивка е лъскава като стъкло и се изплъзва при опити за счупване с обикновени приспособления като чукове и камъни. За да извадите сърцевината може да минете с кола през ядката както правят на Хавайските острови, но и този начин невинаги е успешен. Всъщност наименованието на ядката е ‘’киндал-киндал’’, но в последствие и е дадено името на д-р Джон Макадам – и затова я наричат макадамия. Тя е много полезна за здравето. Разпространена е в Австралия, Южна Африка и Хавай, а дори и в части от Южна Америка.
От макадамията се произвежда масло, което е нелетливо. В ядката на макадамията могат да се открият 72% мазнини, които имат много приложения – както в хранителната индустрия, така и в козметиката. В кулинарията маслото от макадамия се използва за готвене, пържене или за подправяне на салати, а в козметиката се прилага в широка гама продукти – от такива за коса до овлажнители за лице и тяло.
Студените дни са все повече, а много хора имат суха кожа, която в тогава се изсушава още повече. Ето защо е добре да се използва масло от макадамия, то се усвоява бързо от кожата, и в същото време не оставя неприятен мазни участъци. За сравнение това масло се абсорбира много по-бързо от други масла, които попиват по-бавно (например кокосовото масло). Маслото от макадамия е подходящо за всички типове кожа, може дори да го използвате на вашето бебе. Деликатните зони по тялото и лицето ще са винаги перфектни.
Искате да се избавите от бръчките? То тогава маслото от макадамия е много подходящ продукт. В него се съдържа 60% олеинова киселина, която регенерира кожата и я овлажнява, както и 19% палмитолеинова киселина (Омега 7), която е естествена съставка на човешката кожа, но също така я подхранва и я подмладява. Палмитолеиновата киселина нормално се съдържа в кожата, но с течение на възрастта нашето тяло започва да я произвежда във все по-малки количества, което води до бръчки и състарен външен вид. С маслото от макадамия можем да заместим тази киселина и да имаме винаги добър младежки вид.
Маслото от макадамия е известно със своя противовъзпалителен ефект и помага за по–бързото заздравяване на кожата след слънчеви изгаряния или различни раздразнения. То също така е и важен антиоксидант, защото намалява негативния ефект на свободните радикали. Хората с чувствителна кожа могат да го използват всеки ден и е важно да кажем, че не запушва порите (за разлика от други естествени масла).
Чистото масло се препоръчва на хора с чувствителна или склонна към алергии кожа, защото вътре не са добавени химикали и субстанции, които могат да са причина за нежелани реакции. Ароматът на маслото от макадамия се усеща едва-едва, което е още един плюс.
За перфектни нокти е необходимо да загреете малко количество от маслото от макадамия в подходящ съд (на водна баня или за няколко секунди в микровълновата фурна). Внимателно масажирайте кутикулите на ноктите.
За красива коса също е необходимо загрято масло от макадамия. След като е готово трябва да се разнесе по кожата на главата и косата. Важно е обаче да не я навлажнявате преди това. Нанасяте го максимално равномерно. След това е хубаво да увиете косата с хавлиена кърпа за половин час. Измийте с шампоан и използвайте лек балсам след това. Специалистите казват, че прилагането на такава маска с масло от макадамия веднъж седмично прави косата лъскава и здрава.
Няколко капки масло от макадамия след баня заместват лосиона. Смесено с етерично масло става прекрасно масло за масаж на тялото – например лавандула и лайка за успокояващ ефект или евкалипт и босилек за стимулиращ ефект.
Когато лицето е добре почистено, можете с леки масажни движения да втриете няколко капки масло от макадамия. Не отмивайте след това.