5 силни антибиотика от природата за справяне с инфекции

През 1927 г. Александър Флеминг откри пеницилина, който се счита за първия антибиотик на западната медицина. От тогава лекарствата за борба с бактериалните инфекции спасиха милиони животи по света.

Въпреки полезните свойства на тези химични вещества обаче, някои бактерии и вируси вече не са им подвластни и антибиотиците, които преди се справяха с различните инфекции, изведнъж спряха да действат или не са достатъчно ефективни. Така вирусите оцеляват и продължават да се размножават, причинявайки повече щети на организма. Това се превърна в един от сериозните проблеми на здравеопазването по света, предаде Радио Китай.

За наш късмет обаче в природата все още съществуват множество лечебни растения с антибактериални свойства. Те са добра алтернатива в лечението на инфекции в случай на антибиотична резистентност или желание да се избегнат страничните ефекти от приема на антибиотици.

Природни алтернативи на антибиотиците:

Природата е дарила човека с множество лечебни растения за справянето с инфекции. Те са способни да укрепят имунитета, да защитят „полезните бактерии“ и да се преборят с възпаленията.

1. Пробиотици

Стомашно-чревният тракт е сложна екосистема, която поддържа крехък баланс с множеството микроорганизми, които се намират там. Микрофлората на червата е от съществено значение за защитните сили на организма. Експертите често казват, че 80% от имунитета се намира именно там.

Полезните микроорганизми, които живеят в стомашно-чревния тракт, могат да бъдат лесно унищожени от множеството вредни въздействия, например лекарства, алергични реакции, стрес, прекаляването със сладките неща, нездравословните храни, пестицидите и хлора в питейната вода. Дисбалансът в чревната микрофлора води до нарушения в работата на други органи и системи.

Пробиотиците са полезни за организма бактерии, които имат благоприятно действие върху микрофлората на червата, спират растежа на вредните бактерии, помагат за доброто храносмилане, укрепват имунитета, предпазват от инфекции. Хората с достатъчно полезни бактерии в червата са по-устойчиви на заболявания и се радват на добро здраве.

Лактобактериите и биофидобактериите също поддържат хармонията в чревната флора, произвеждайки органични съединения, като млечна и оцетна киселини, както и водороден прекис, които повишават киселинността в червата и не допускат размножаването на вредните бактерии.

Пробиотиците произвеждат и бактериоцини, вещества, които действат като природни антибиотици и убиват нежеланите микроорганизми.

Киселото мляко и други млечни продукти, които съдържат биофидобактерии и лактобактерии, се използват като лечебно средство от древни времена. Но някои подсладени млека например са загубили много от полезните пробиотици. Затова експертите препоръчват натуралните продукти.

2. Масло от риган

Проучванията на учените показват, че маслото от риган е със силно антибактериално действие и без каквито и да било сериозни странични ефекти. Затова в много случаи се препоръчва като допълнение или алтернатива на антибиотиците.

Мощното бактерицидно действие и ефективност на маслото от риган се дължи на веществата тимол и карвакрол, които са негови основни биоактивни компоненти. Спектърът му на действие е съпоставим с този на най-широкоспектърните синтетични антибиотици. Множеството клинични проучвания показват, че маслото от риган едновременно потиска голяма част от познатите на медицината болестотворни бактерии и облекчава възпалителните процеси. То е ефективно при инфекции на синусите, възпалени сливици, бронхити, гъбички в устната кухина, както и инфекции на стомашно-чревния тракт и хранителни отравяния, причинени от бактерията ешерихия коли.

3. Чесън

Противомикробното действие на чесъна е широко известно. Той убива бактериите и защитава организма от инфекции. Клиничните проучвания показват, че по ефективност той се равнява на пеницилина, стрептомицина, еритромицина и тетрациклина. Освен това се бори успешно с някои бактерии, които вече не реагират на синтетичните антибиотици. Известен факт е също, че миризмата на прясно разрязан чесън убива бактериите в радиус от 20 см.

Като лечебно средство може да се използват както скилидки, така и чесново масло. За да го приготвите в домашни условия, счукайте чесъна и го оставете да престои няколко дни в любимото ви растително масло.

4. Прополис

Известен още като пчелен клей, прополисът е смолисто вещество с доказани антибактериални, противогъбични и противовирусни свойства. Пчелите го използват като строителен материал и за дезинфекция на кошера. Те го събират от растенията и буквално застилат целия кошер с него.

Съвременните проучвания показват, че противобактериалните свойства на прополиса се дължат на множеството флавоноиди, които съдържа, като гелангин, пиноцембрин и др. Той се използва от древни времена като лечебно средство и се приема както външно, така и вътрешно под формата на спиртен или воден извлек.

Освен че се бори с инфекциите, пчелният клей подсилва имунитета, помага при язви, гастрит и колити, стомашно-чревни заболявания, възпаления на устната кухина.

Прополисът обаче не се препоръчва на деца под 3 години и хора, алергични към пчелни продукти.

5. Куркума

Куркумата е основна подправка в индийската кухня и добре изучен природен антибиотик. Тя се бори с редица болестотворни вируси, бактерии и гъбички. Освен това е отлично противовъзпалително средство. Голяма част от полезните свойства на куркумата се дължат на куркумина, който успокоява възпалителните процеси.

Ефективен лек при простуди и настинки е комбинацията от куркума и мед. В стъклен буркан смесете 100 г мед с 10 г куркума на прах и оставете на престои една нощ. След това първия ден приемайте по 1/2 ч.л. на всеки час, втория на всеки два часа, а на третия – сутрин, обед и вечер.

При възпалено гърло добър помощник са гаргарите с куркума. В 1 чаша топла вода добавете ? ч.л. куркума на прах. Правете гаргара сутрин и вечер. След това в продължение поне на един час не консумирайте храна и течности.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *