60 капки прополис спират грипа, лавандулов мед – балсам за нервите

Хората са започнали да добиват мед преди повече от 10 000 г. Скална рисунка в пещера в Испания показва две жени с кошници, които се опитват да достигнат до восъчни пити на пчели, гнездящи в скални пукнатини. Археолози пък са впечатлени, че откриват древни съдове, вероятно на хиляди години, пълни с мед, който е запазил своите вкусови качества. Какви са полезните и лечебните свойства на пчелния еликсир, попитахме д-р Мариян Иванов, специалист по вътрешни болести и хомеопат.

В меда се съдържат над 70 полезни вещества и витамини, които го правят изключително ценен – ненапразно е известен и като „нектара на боговете“. Той е много полезен при простуда и настинки, защото е богат на витамини, повишава имунната защита и се бори срещу бактериите, обяснява д-р Иванов. Това е единствената храна, която няма нужда да се съхранява при специални условия, независимо за какъв период и колко продължително време става дума. Причината е, че „вътре“ не могат да се развиват и оцелеят никакви микроорганизми. През зимата медът е задължителна съставка за всеки чай, но е важно да спазваме едно много важно правило. Той

не бива да се добавя във врялата вода,

а трябва да изчакаме малко чаят да поизстине, защото в противен случай ще се унищожат всичките му полезни свойства. Сред най-популярните видове у нас са акациев и липов, които се добиват от съответните дървета. Много полезен за нервната система е, ако е получен от цветовете на лавандула, а този от магарешки бодил се използва за общо укрепване и стимулиране на имунитета.

Освен меда, изключително лечебен е и прополисът. Това е вещество в тъмнозелен цвят, почти черен, и представлява смес от смоли, восък и прашец от пъпки и цветове на растенията. Прополисът съдържа витамини, етерични масла, микроелементи и белтъчини.

Известно е, че това вещество се използва от пчелите, за да покриват и „укрепват“ стените на кошера. За лечебни цели се прилага спиртен извлек (най-често 30%) на прополиса, който е известен като клеева тинктура. Това е и сред най-популярните методи, които се ползват при профилактика на простуда и грип. При деца се препоръчва по една капка за всяка годинка. Например за 4 годишно дете, дозата е 4 капки на ден, разтворени в малко сок, мляко, вода или чай. При вече настъпил дихателен проблем, дозата се увеличава два-три пъти, уточнява д-р Иванов. При възрастни могат да се прилагат 30-40 капки от клеевата тинктура на ден. За големите хора спиртният извлек също може да се разреди с малко вода или мляко. Сместа се приема 1-2 часа преди ядене. Ако вече сте покосени от грипа, дозата трябва да се увеличи двойно, за да може да има ефект, добавя д-р Иванов. Това ще рече – около 60-70 капки дневно. Когато се сложат няколко капки от клеевата тинктура в запарка от лайка пък, тя

може да се използва и за гаргара

Това помага при проблеми с носоглътката или зачервено гърло. Прополисът има и силни противомикробни свойства – помага при инфекция с хеликобактер пилори. Това е бактерията, която уврежда стомашната лигавица и е главният виновник за появата на гастрит и язва. Тези състояния се лекуват предимно с антибиотици, но е доказано, че клеевата тинктура също е много полезна, казва д-р Иванов. Прополисът има силно стимулиращо действие и върху възстановяването на клетките и поради това свое свойство той се прилага за ускоряване на процеса на заздравяването на рани. При кожни проблеми като акне или гъбички, например засегнатите участъци се намазват с памук, напоен в клеева тинктура. Нужно е „компресът” да се остави да действа няколко минути без измиване, за да може ценните съставки да проникнат в кожата.

Друг от пчелните продукти – пчелното млечице, пък се използва за

подобряване на апетита и повишаване на имунната защита

То е богато на аминокиселини, белтъчини, витамини, въглехидрати, ензими. Комбинацията с женшен и пчелно млечице се препоръчва от източната медицина като прекрасен вариант за борба срещу стреса, съобщава Clinica.bg.

Като с всяко лечебно свойство, и при употребата на мед и неговите производни трябва да се внимава и да не се прекалява. Той е противопоказен при хора, които имат диабет, а при пациенти с алергия може да се предизвика тежка реакция. Не бива да се дава и на много малки деца, предупреждават лекарите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *