В днешния свят е почти невъзможно да се предпазите от лоши новини. Но трябва да направите това, дори само защото постоянният стрес, чувството на страх, като чук, тухла по тухла, разрушават тялото ви.
Периодичното безпокойство за сърдечни неща или за оценките на децата в училище е дори полезно. Краткосрочният стрес, освен ако, разбира се, не ви доведе до истерия, не е опасен. Леко ще засили метаболизма, ще мобилизира тялото и ще накара кръвта ви да тече по-бързо през съдовете. Но трябва да се „охладите“ навреме.
Ако вълнението, паниката и страхът са станали част от живота ви, трябва да опитате, въпреки че е много трудно, да се съберете. Изключете телевизора, премахнете социалните мрежи от живота си (поне за една седмица), разсейвайте се с домакински задължения. Вашето тяло се нуждае от това, за да не страдат сърцето, червата, мозъкът и имунната система. Лекарите обясняват какво е влиянието на страха и постоянните тревоги, пише Хепи Уоман бг.
Ние живеем с него от незапомнени времена
Свикнали сме да използваме термина „стрес” в негативен и емоционален план – като синоним на страх, паника, безпокойство, претоварване. Но това не е съвсем вярно, от гледна точка на физиологията стресът е естествена реакция на тялото към всяко въздействие – болест, опасност, промени във външните условия. Това е реакцията, която в зората на човечеството е позволила на нашите предци да оцелеят в сурови условия.
Днес в нашия живот всички стресове, които изпитваме, могат да бъдат разделени на две групи – добри, или „еустрес“, и лоши – „дистрес“, процес на постепенно самоунищожение поради постоянно претоварване. И е важно да се гарантира, че в живота има повече еустрес, защото той е креативен и по-малко дистрес, защото той изчерпва ресурсите.
Добрият стрес ще ви помогне да се ободрите
Всяко събитие, което не е част от нашето ежедневие, е стрес за тялото. Но не всички от тях са недвусмислено лоши, понякога стресът може дори да ни излекува и буквално „вдъхновява“. Ето защо е важно да се разбере разликата между добро и лошо.
Типични примери за еустрес са влюбване, женитба, преместване в нов дом, раждане на бебе, отиване в колеж и повишаване.
Характерно за такъв положителен стрес е:
- Кратката продължителност на въздействието му – събитието е дошло и безпокойството е свършило.
- Повишаване на мотивацията и ефективността.
- Физически и емоционално събитията се понасят лесно.
Краят на стреса се характеризира с релаксация, появата на положителни емоции не оказва никакво влияние върху здравето.
Лошият стрес съсипва здравето ви
Съвсем друг е въпросът с дистреса – той може да бъде както остър, така и хроничен, състоянието потиска активността, намалява работоспособността, влошава процеса на адаптация – страдат сънят, апетитът, неразположение, постоянен страх, стрес, напрежение.
В резултат на това постепенно, ако стресът не спре, имунната система, сърцето и други вътрешни органи могат да пострадат – ние се унищожаваме отвътре. Пример за това са тежки заболявания на близки, конфликти, загуба на работа, разрушаване на семейството, загуба на печалби и др.
Разбира се, психиката страда – работата на мозъка се реорганизира в „авариен режим“, но механизмът на проблемите е сравнително ясен. Но защо и как вътрешните органи страдат и в какво може да се превърне постоянният страх от гледане на новини, притеснение за близки или промени в собствения живот, не винаги е ясно.
9 здравословни проблема поради страх и стрес
Ако стресът продължава повече от 3-5 дни и резервният капацитет постепенно се изчерпва, повечето хора изпитват в една или друга степен следните симптоми:
- Вегето-съдови нарушения – треперене на тялото, пристъпи на изпотяване, главоболие, умора, студени ръце и крака. Сърцебиене, болка в гърдите, в проекцията на сърцето.
- Скърцане със зъби, мускулно напрежение на лицето и тялото.
- Храносмилателни разстройства с пристъпи на чревни колики, запек или диария, гадене.
- Хранителни разстройства под формата на анорексия или преяждане (опити за улавяне на стреса).
- Чести респираторни или чревни инфекции, които може да са продължителни.
- Емоционална „люлка“ със сълзливост, изблици на гняв, апатия, безпокойство, агресия, изолация, песимизъм.
- Намалено сексуално желание и временни проблеми в интимния живот.
- Нарушения на съня – с повърхностен сън, безсъние, нарушения на циркадния ритъм.
- Когнитивни нарушения – намалена концентрация, разсеяност, пропуски в паметта.