Кои са най-успешните заместители на солта?

Солта е една от най-използваните подправки, но завишеният ѝ прием води до високо кръвно налягане и други здравословни проблеми. За щастие, има много ароматни билки и подправки, които могат да я заместят, и същевременно придават още по-апетитен вкус на всяко ястие.

Чесън

Приемът на сол може да се намали като се удвои количеството чесън в рецептите за доматени сосове и маринати. Чесънът е отлична добавка към супи и картофени ястия. Той подсилва имунитета, помага за понижаване на кръвното налягане и е полезен за здравето на мозъка.

Лимонов сок

Лимоновият сок действа подобно на солта, като подчертава вкуса на ястието. Лимоновата кора внася още по-силен цитрусов привкус. Сокът от лайм и портокал има подобен ефект. С цитруси могат да се овкусят варени зеленчуци, салатни дресинги и маринати за месо и риба.

Смлян черен пипер

Солта и пиперът са класически кулинарен дует, в който пиперът би могъл да замести напълно солта. Черният пипер е добро допълнение към супи, печено месо, паста и други солени ястия. Има противовъзпалителен ефект и е полезен при сърдечни заболявания и рак.

Копър

Копърът е особено добър заместител на солта в ястия с риба, картофи и краставици. Може да се поръси върху сьомга, да бъде основна подправка в картофена салата, както и да се добави към лимонов сок за овкусяване на рибни ястия.

Сушен лук

Подобно на чесъна, лукът подсилва вкуса на почти всяко солено ястие. Сушеният лук и лукът на прах имат още по-силен ефект от пресния лук и могат да се добавят към картофени ястия, супи, яхнии, сосове и салса. Придава леко лютив вкус с нотка на сладост.

Хранителна мая

Хранителната мая е деактивирана мая под формата на люспи и прах. Има леко пикантен вкус и придава аромат на сирене, без да съдържа млечни продукти. Подходяща е за пуканки, паста и зърнени храни. Бета-глюкановите фибри в хранителните дрожди на маята могат да помогнат за понижаване на холестерола и намаляват риска от сърдечни заболявания.

Балсамов оцет

Балсамовият оцет има остър, тръпчив вкус с леко сладникави нотки. Подчертава естествения вкус на храната, свеждайки до минимум нуждата от сол, пише puls.bg. Подходящ е за салатни дресинги, супи, яхнии и маринати за месо и риба. При загряване в тиган на слаб огън се превръща в ароматен сироп, с който могат да се заливат пресни домати или печени зеленчуци.

Пушен червен пипер

Опушеният, пикантен вкус на пушения червен пипер го прави чудесна добавка към месо, чили и яхнии. Изследвания показват, че съединението капсаицин, което се съдържа в лютите чушки, може да спре растежа на раковите клетки.

Масло от трюфели

Маслото от трюфели, в комбинация с гъби, придава силен, земен вкус на храната. Вкусът е толкова наситен, че е достатъчно съвсем малко количество вместо сол. Подходящо е за паста, пица, яйца, пуканки, картофено пюре и зеленчуци.

Розмарин

Розмаринът е популярна билка, която често се използва за приготвянето на сосове за топене. Пресен или сушен, розмаринът е чудесна добавка към супи, яхнии, печено месо, зеленчуци, дресинги, сосове и хляб.

Джинджифил

Със своя резлив, сладникав вкус, джинджифилът може да замести солта в много ястия. Прясно нарязан или сушен джинджифил може да се добави към картофени ястия, сосове, маринати, напитки и супи. Известно е, че има противовъзпалителен ефект и може да облекчи мускулната болка, както и редица други ползи за здравето.

Кокосов сос амино

Кокосовият сос амино се произвежда от нектара на кокосовата палма. Има сладникав привкус и много по-ниско съдържание на натрий, което го прави чудесен заместител на соевия сос в картофени ястия, ястия с ориз, сосове за топене и маринати.

Кориандър

Кориандърът има топъл, флорален вкус с лимонови нотки и често се добавя към доматени сосове, супи и къри. Кориандърът е богат на антиоксиданти, които могат да подобрят здравето на мозъка и имунитета.

Люспи от червен пипер

Солта може да се замени с люспи от червен пипер, които придават пикантен завършек на всяко ястие. Тази подправка се прави от сушени люти чушки и е подходяща за супи, дресинги, паста, пица, чили и маринати.

Ябълков оцет

Ябълковият оцет е друг интересен заместител на солта, благодарение на своя сладък и тръпчив вкус. Може да се използва за марината на свински пържоли, за салатни дресинги и зеленчуци. Освен това ябълковият оцет понижава холестерола и намалява риска от сърдечни заболявания.

Канела

Канелата, използвана най-често при тестените изделия, придава сладък и леко лютив нюанс. Може да се добавя към чили, супи, доматен сос, къри, печено и маринати за пиле или пуйка. Интересно е, че солта може се замени с канела при приготвянето на боб или леща. Само трябва да се добави канелена пръчица в тенджерата за максимално добър вкус.

Градински чай

Градинският чай е зелена билка с нотки на цитрусови плодове и евкалипт. Вкусът както на пресния, така и на сушения градински чай, е силен, което го прави добър заместител на солта. Върви чудесно със солени есенни ястия, печена тиква, пюре от сладки картофи и ризото.

Естрагон

Със своя специфичен сладко-горчив привкус, естрагонът се нарежда сред най-ароматните подправки. Пресен или сушен, естрагонът чудесно замества солта в бъркани яйца и пилешка салата. Билката придава особено приятен вкус на сосове с масло или сметана, които могат да се сервират с пиле, риба и зеленчуци.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *