Минаха само два часа от последното ви хранене, но вече сте отново гладни? Ако този сценарий ви звучи познато, тогава е вероятно да попаднете в групата на хората, които са винаги гладни. Не всички хора с неутолимо гладуване имат проблеми с теглото, но със сигурност подобен „голям апетит“ е предпоставка за натрупване на нежелани килограми. И така, каква е причината за този колосален глад?
Имате бърз метаболизъм
Някои жени се раждат с късмет и благодарение на гените си, имат бърз метаболизъм. Други тренират редовно и оформят мускулите, като по този начин ускоряват обмяната на веществата. Без значение колко бърз е метаболизмът на човека, истината е, че колкото по-бърз е метаболизмът, толкова повече гориво се нуждае. Бързият метаболизъм може да изгори между 100 и 400 допълнителни калории на ден. Това може да обясни нуждата от повече храна.
Консумирате прекалено много преработени храни
Преработени храни като бял хляб, бисквитки и дори купени от магазина сосове за салати повишават кръвната ви захар и също така рязко я карат да спадне. Ефектът е, че тези храни причиняват по-голямо чувство глад, колкото повече се консумират. Рафинираната захар е сред най-честите причини хората да се чувстват гладни през целия ден. Ограничете количеството пакетирана храна, която ядете и се придържайте към здравословни продукти.
Хормонални промени
Много жени страдат от прословутия глад при ПМС, но други хормонални промени могат да предизвикат по-голямо желание за храна през всеки ден от месеца. Хипертиреоидизмът, известен също като свръхактивна щитовидна жлеза, е най-честата причина за постоянен глад.
Когато жлезата отделя повече хормони, отколкото трябва, жизнените функции на тялото се ускоряват и човек изгаря енергия по-бързо от предвиденото. Хипогликемията (постоянно ниска кръвна захар), както и преддиабетът и диабетът, също могат да причинят силен глад. Ако смятате, че имате някой от тези здравословни проблеми, най-добре е да се консултирате с лекар.
Бъркате глада с апетит
Истината е, че някои хора не винаги са гладни, но въпреки това искат да ядат. Гладът е биологична нужда, а апетитът е психологическа потребност, която кара човек да желае определен вид храна и да я консумира. В идеалния случай гладът и апетитът трябва да се появят заедно, но това не винаги е така, пише Лекува.нет.
Съвети за справяне с постоянното чувство за глад
Има няколко прости препоръки, които ще ви помогнат да ограничите чувството за глад:
- Яжте бавно, тъй като на стомаха са му нужни 20 минути да отчете, че е пълен.
- Хапвайте ядки. Те са силни засищащи поради високото съдържание на протеини и фибри
- Пийте повече течности. Често усещането за глад може да бъде притъпено с течности.
- Яжте по-често, но в по-малки количества. Вместо по 3 пъти на ден, може да пробвате да ядете по 6 пъти на ден, но в по-ограничени количества. По този начин няма да натрупвате повече калории, но няма да изпитвате постоянно чувство за глад.