Жлъчно-каменната болест е чест гастроентерологичен и хирургичен проблем, особено при жените. Заболяването представлява образуване на различен по състав камъни (конгломерати от жлъчен пигмент, холестерол и калциеви соли) в жлъчния мехур. Рисковите фактори са много: затлъстяване, многораждали жени, напредване на възрастта, заболявания на пигментната обмяна, хемолитични анемии, тютюнопушене. По-често от тази болест страдат жените.
Заболяването често протича безсимптомно или с неопределени стомашно-чревни оплаквания. Най-честите прояви, а и усложнения на ЖКБ са холецистит, жлъчна колика, панкреатит или обструктивна жълтеница.
Холециститът е възпаление на стената на жлъчния мехур и прилежащия перитонеум. Причината обикновено е камък в областта на жлъчните пътища. Понякога се касае и за запушване и стеснение на жлъчните пътища от злокачествено новообразувание или спазъм. Жлъчният сок е необходим за правилното храносмилане и усвояване на витамините и микроелементите от червата. Задръжката на жлъчно съдържимо в мехура причинява растеж на бактерии и локално възпаление на стената на органа.
Обичайното проявление на заболяването е жлъчната колика, която е с продължителност 2-3 дни, но има индивидуални различия. Коликата е:
- внезапна силна болка в дясно подребрие, често след прием на мазна, груба или пикантна храна
- гадене
- повръщане
- температура, понякога с втрисане
- жълтеница – поява на жълтеникаво оцветяване по кожата и очите
- диария с бледовати изпражнения
- потъмняване на урината
- болка при натиск и допир в дясно подребрие
Хомеопатични средства на помощ:
- Bereris 30-при болки в областта на жлъчния мехур, запек или водниста диария с бледи топчести изпражнения.
- China 30-при подут стомах след консумация на плодове, при изхождане се отделят газове с тежка и неприятна миризма, при тежест в областта на черния дроб в изправено положение, която отшумява ако го присвиете.
- Chelpidonium 30-при пристъпни болки в жлъчния мехур и жълтеница.
- Hidrastis 30-при болки в областта на черния дроб. Всякаква храна нагарча.